DEKRET
Biskupa Świdnickiego
dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny
oraz czynności liturgiczno-duszpasterskich
w czasie epidemii koronawirusa
W poczuciu troski i pasterskiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych, w oparciu o obowiązujące zarządzenia, wskazania oraz sugestie władz kościelnych i państwowych, przypominam wiernym i duchownym posługującym w diecezji świdnickiej, wskazania oraz zarządzenia, które należy wdrożyć podczas liturgii i innych czynności duszpasterskich.
Dyspensa od obowiązku niedzielnego i świątecznego udziału we Mszy świętej
Uwzględniając istniejące zagrożenie zdrowia i życia, w oparciu o kanony 87 §1, 1245 i 1248 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla:
• osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym
• osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, gorączka itp.)
• osób, które czują wielką obawę przed zarażaniem
• osób, które ze względu na ograniczenia liczby wiernych w kościołach, znajdują się w tzw. strefie żółtej lub czerwonej
Dyspensa obowiązuje do odwołania.
Osoby korzystające z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, kiedy jest mniej uczestników liturgii, z zachowaniem wszystkich przepisów sanitarnych. Zachęcam także, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Środki ochrony osobistej
Maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta winni używać:
• wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają zwolnienie wynikające z przeciwskazań medycznych,
• pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania składki czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby),
• służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu,
• koncelebransi – podczas rozdawania Komunii Świętej i procesji przez świątynię.
Dozowniki z płynem dezynfekującym należy ustawić przy drzwiach wejściowych (nie ustawiać ich w kropielnicach). Należy ponadto przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku stosowania maseczek.
W zakrystii należy zadbać o możliwość obmycia rąk. Obowiązkowo należy umyć ręce przed rozpoczęciem liturgii przy pomocy właściwych środków zapewniających bezpieczeństwo dla siebie i innych. Mycie rąk obowiązuje wszystkich celebrujących i posługujących.
Udzielanie Komunii Świętej
• należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia
Komunii w takiej formie.
• należy zachować przyjętą wcześniej zasadę, że jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętej na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też – jeśli jest tylko jeden szafarz – by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Należy wcześniej ogłaszać porządek przyjmowania Komunii Świętej.
• kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą powinien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce.
Sakrament pokuty i pojednania:
Należy przestrzegać należytego zabezpieczenia konfesjonałów:
• w konfesjonałach, na kratkach od strony penitenta należy umieścić folie ochronne,
• w konfesjonałach należy umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym W czasie pandemii nie używać tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych).
Uroczystość Wszystkich Świętych i modlitwa na cmentarzach
• w związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na cały kolejny tydzień.
• duszpasterzy proszę, by podczas Mszy świętej na cmentarzu w dniu 1 listopada, zadbali o dostateczne nagłośnienie cmentarza, tak by wierni uczestniczący we Mszy świętej. nie gromadzili się w jednym miejscu.
W procesji biorą udział tylko duszpasterze i najbliższa asysta.
W tym szczególnym czasie zapewniam wszystkich o mojej serdecznej modlitwie i duchowej jedności ze wszystkimi, zwłaszcza z tymi, których doświadczenie pandemii tak bardzo dotyka.
bp Marek Mendyk, biskup świdnicki