„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony.” (Mk 16, 15-16).
Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania. Sakrament ten nazywany jest chrztem ze względu na główny obrzęd, przez który jest wypełniany: chrzcić (gr. baptizein) oznacza: „zanurzyć, pogrążyć”. „Zanurzenie” w wodzie jest symbolem pogrzebania katechumena w śmierci Chrystusa, z której powstaje przez zmartwychwstanie z Nim jako „nowe stworzenie” (2 Kor 5,17; Ga 6,15).
Sakrament Chrztu jest udzielany w naszej parafii w terminie wcześniej ustalonym miedzy ks. proboszczem a opiekunami dziecka.
Dziecko powinno być ochrzczone w parafii jego rodziców (w uzasadnionych przypadkach za zgodą własnego proboszcza w innej parafii). Udzielenie chrztu powinno nastąpić w pierwszych tygodniach po narodzeniu dziecka. Przy wyborze imienia dla dziecka rodzice powinni troszczyć się o to, by wybrane imię było zgodne z duchem chrześcijańskim (jest to zarazem patron dziecka).
Rodzice dziecka wybierają ojca i matkę chrzestną.
Chrzestni powinni mieć ukończone co najmniej 16 lat, być osobami które przyjęły sakrament Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania, być wierzącymi i systematycznie praktykującymi osobami. Powinni mieć intencję i zrozumienie pełnienia tego zadania, być wolnymi od jakiejkolwiek kary kanonicznej wymierzonej lub deklarowanej.
Rodzicami Chrzestnymi nie mogą być także osoby: niewierzące czy innej wiary, niepraktykujące, żyjące tylko w związku cywilnym lub bez żadnego ślubu, nie bierzmowane i nie posiadające świadectwa z katechezy, prowadzące gorszący tryb życia.
Rodzice dziecka, najpóźniej na tydzień przed planowanym terminem zgłaszają dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej. Zgłaszając dziecko należy przedstawić:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego,
- dane rodziców dziecka (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki),
- dane rodziców chrzestnych (adres zamieszkania, zawód),
- świadectwo zawarcia ślubu kościelnego; jeśli go nie ma, rodzice zobowiązani są dać wiarygodne zapewnienie, iż będą wychowywać dziecko w wierze katolickiej,
- akt zawarcia ślubu cywilnego (w przypadku jeśli rodzice nie mają ślubu kościelnego),
zaświadczenia chrzestnych z parafii zamieszkania o tym, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami (jeśli chrzestni mieszkają poza naszą parafią).
W dniu chrztu należy: zgłosić się 15 minut przed ceremonią w zakrystii, w celu dopełnienia ostatecznych formalności i krótkiego pouczenia o obrzędzie Chrztu. Należy także przynieść ze sobą świecę chrzcielną i białą szatę. Podczas ceremonii chrztu wszyscy powinni przystąpić do Komunii św. (rodzice i chrzestni po spowiedzi sakramentalnej, w stanie łaski przystępują do Komunii św.).
Obowiązki rodziców dziecka:
- przygotowują się do chrztu dziecka,
- są obecni,
- publicznie proszą o chrzest,
- kreślą znak krzyża na czole dziecka,
- wyrzekają się szatana,
- składają wyznanie wiary,
- niosą niemowlę do chrzcielnicy,
- otrzymują specjalne błogosławieństwo,
- doprowadzają dziecko po chrzcie do poznania Boga (Spowiedź Św., I Komunia Św., Bierzmowanie),
- są świadkami wiary dla dziecka,
- przekazują wiarę słowem i przykładem,
- spełniają obowiązki religijne (modlitwa, Msza św., sakramenty św.),
- razem modlą się z dzieckiem i za dziecko,
- wyjaśniają dziecku odpowiednie znaki religijne, znaczenie świąt i przygotowują się do nich,
- obchodzą z dzieckiem rocznice chrztu,
- świętują dzień Patrona,
- uczą miłości bliźniego (brak kłótni w domu, sąsiedztwie, pomoc sąsiedzka, przebaczenie, uczciwość szacunek dla starszych),
Obowiązki rodziców chrzestnych:
- wyznaczeni przez rodziców,
- przyjęli sakramenty: chrzest, eucharystia, bierzmowanie,
- nie są ojcem ani matką przyjmującego chrzest,
- należą do Kościoła katolickiego,
- jeśli są małżonkami, to żyją w sakramentalnym małżeństwie,
- wyrzekają się szatana,
- wyznają wiarę Kościoła, w której dziecko otrzymuje chrzest,
- otrzymują specjalne błogosławieństwo,
- trzymają świecę i podają białą szatę do chrztu,
- pomagają w chrześcijańskim wychowaniu dziecka,
- prowadzą autentyczne życie chrześcijańskie,
- modlą się za chrześniaka,
- w razie nie wypełniania obowiązków chrześcijańskich przez rodziców zwracają im uwagę.