Menu Zamknij

Informator projektu

TYTUŁ PROJEKTU:

Poprawa konkurencyjności zasobów kulturowych Gminy Marcinowice poprzez modernizację Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach wraz z organami, Kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie wraz z organami, Kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie, Kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Wirach wraz z wyposażeniem
w sprzęt multimedialny.

CEL PROJEKTU:

Poprawa konkurencyjności zasobów kulturowych gminy poprzez modernizację czterech zabytkowych kościołów. Dofinansowanie: 85% kosztów kwalifikowalnych. Wkład własny do projektu sfinansowany dzięki prywatnym funduszom parafian.

BENEFICJENT:

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach – Lider Projektu

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Wirach – Partner Projektu

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Mysłakowie -Partner Projektu

 

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie

Pierwszy kościół w Szczepanowie zbudowany został w stylu gotyckim, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1335 r. Obecnie istniejący kościół wzniesiony został w początkach XVI w.,
a przebudowany w XVIII w. – orientowany, murowany, jednonawowy, z wieżą od zachodu, z prostokątnym prezbiterium nakrytym dwuprzęsłowym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. We wnętrzu świątyni znajdziemy gotycką Madonnę z XV w., bogato rzeźbione barokowe ołtarze, gotycki krucyfiks z końca XV w., wiele całopostaciowych płyt nagrobnych z 2. poł. XVI w. oraz zabytkowy portal zakrystii. W murze przykościelnego cmentarza zobaczyć można wmurowane późnogotyckie epitafium z pocz. XVI w. Zabytkowy charakter ma także wyposażenie kościoła. Cynowe lichtarze pochodzą z XVIII w., żelazne drzwi z XVI w., renesansowe nagrobki kamienne należą przeważnie do dawnych właścicieli wsi Nimptschów i Seidlitzów. Zachowały się też gotyckie freski z XVI w.
i liczne inne elementy wyposażenia i wystroju architektonicznego pochodzące z różnych okresów.

Realizacja projektu

W kościele w Szczepanowie wykonany został remont elewacji i wieży kościoła. Prace obejmowały również renowację instrumentu organowego.

Szczepanów

Stara wieś rycerska położona u stóp Ślęży, założona w XIII w.

 


 

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach

Obecny kościół parafialny wzniesiony na pocz. XIV w. był restaurowany w latach 1603 i 1885. Murowany z kamienia łamanego, jednonawowy, z prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Na ścianach zachowały się jedne ze starszych w Polsce gotyckie polichromie przedstawiające sceny biblijne sądu ostatecznego w tym przejmujący obraz Chrystusa Sędziego na tęczy (z ok. 1360 r., odkryte w 1905 r. pod starymi warstwami farb – odkrycie następnych polichromii i ich renowacja miały miejsce dopiero w 1965 r.). To rodzaj kolorowej biblii pauperum prezentującej obraz Chrystusa Sędziego. Synowi Bożemu z ust wychodzą dwa miecze, a u jego stóp wije się tłum potępionych dusz (strącenie potępionych do piekieł) oraz na ścianie tęczy widnieją postacie czterech proroków i św. Michała. W świątyni zachowały się również cenne figury: Matki Boskiej Bolesnej z połowy XVI w., św. Anny Samotrzeciej z początku XVI w. i Marii Magdaleny z I połowy XVI w. (konserwowane w 1969 r.). W 1958 r. przełożono pokrycie dachowe, w 1972 r. przeprowadzono remont wieży i elewacji zewnętrznych.

Realizacja projektu

Prace budowlane, których zakres obejmował m.in. odkopanie budynku, wykonanie drenażu opaskowego, skucie tynków zewnętrznych, odgrzybianie ścian, izolacja, wykonanie tynków renowacyjnych i malowanie. Prowadzony był także remont wewnątrz obiektu. Poza tym dokonano renowacji organów firmy
Schlag & Söhne.

Strzelce

Jedna ze starszych wsi na Równinie Świdnickiej, w pobliżu Masywu Ślęży, wzmiankowana już w XII w.

 


 

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie

Kościół pochodzi sprzed 1250 r. Pierwotny budynek w stylu gotyckim, uzyskał renesansowe dobudówki w XVI w. Obecnie jest to kościół jednonawowy, z prostokątnym prezbiterium nakrytym dwuprzęsłowym sklepieniem krzyżowo-żebrowym, zwieńczony ośmioboczną sygnaturką na dwuspadowym dachu nawy. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz główny, pochodzący z XVIII w. oraz cztery gotyckie rzeźby Madonny. Dwa ołtarze boczne z XIX w.; dzwon, lichtarze cynowe i drewniane pochodzą z XVIII w. Portal i chrzcielnica wykonane zostały z piaskowca w stylu gotyckim z XV w.

Realizacja projektu

Przeprowadzono remont elewacji, który zabezpieczy kościół przed niszczeniem.

Zebrzydów

Duża wieś na Równinie Świdnickiej u stóp masywu Ślęży.

 


Kościół pw. św. Michała Archanioła w Wirach

Kościół parafialny wzmiankowany już w 1250 r., o ciekawej architekturze i wyposażeniu, np.: ołtarze, chrzcielnica i ambona z XVIII w. Kościół otoczony jest kamiennym murem z XVII w., przebudowanym w XIX w.

Realizacja projektu

W ramach projektu wykonano prace remontowe, które polegały na naprawie pęknięć w zabytkowych murach, odbudowie furtki drzwiowej oraz wykonaniu nawierzchni z kostki kamiennej. Realizacja projektu przyczyniła się do podniesienia estetyki całego obiektu oraz umożliwiła dogodny dostęp do zabytku osobom niepełnosprawnym.

Wiry

Miejscowość bardzo ładnie położona pomiędzy Ślężą i Górami Kiełczyńskimi, wieś rycerska.